Jak Naprawdę Wygląda i Działa Blockchain? Blockchain Dla Początkujących
Blockchain – termin, który pojawia się często przy omawianiu kryptowalut. Ale czy ktokolwiek z nas faktycznie rozumie, czym jest blockchain, jak działa lub chociaż wie jak wygląda?
Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest blockchain w sposób jak najbardziej przyjazny dla początkujących, jednocześnie ukazując rzeczywiste przykłady, jak ta technologia wygląda i na jakiej zasadzie działa.
Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom i charakterystyce blockchain’a!
Blockchain – fakty i cechy charakterystyczne
- Wiele osób uważa, że technologia blockchain jest tak szeroko wykorzystywana tylko dzięki Bitcoinowi i kryptowalutom, ale to nieprawda. Blockchain ma znacznie większe zastosowanie niż tylko kryptowaluty.
- Istnieje wiele różnych rodzajów blockchain’a.
- Technologia blockchain działa w sposób zdecentralizowany, co oznacza, że nie wymaga ona ingerencji ze stron osób trzecich. Każdy ma równy dostęp do blockchain’a.
- Każda transakcja zarejestrowana w technologii blockchain jest kryptograficznie zaszyfrowana.
Kiedy został wynaleziony blockchain?
Wczesne początki protokołu podobnego do blockchain’a miały swoje miejsce w 1982 roku, kiedy David Chaum, kryptograf, wydał swoją pracę zatytułowaną „Computer Systems Established, Maintained, and Trusted by Mutually Suspicious Groups.”
Potem przez lata trwały dalsze prace wielu różnych osób, a wszystko w nadziei na stworzenie zaszyfrowanego kryptograficznie łańcucha bloków rejestrujących dane oznaczone czasowo, tak aby nie można było zmienić ich zawartości.
Projekt powoli układał się w całość, zwłaszcza gdy w 1992 roku Haber, Stornetta i Dave Bayer dodali do jego struktury drzewa skrótów. Dzięki czemu jeden blok mógł przechowywać więcej niż jedną informację i zawierał hash – czyli podsumowanie poprzedniego bloku.
Trzy lata później The New York Times zaczął publikować ich prace co tydzień, co mogło stanowić inspirację dla innych twórców i kryptografów.
Blockchain, który znamy dzisiaj – głównie dzięki jego wykorzystaniu w kryptowalutach – został zapoczątkowany w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto (osobę lub grupę osób, które do dzisiaj pozostają anonimowe).
To, co Satoshi Nakamoto zrobił inaczej, to wymyślenie sposobu na oznaczenie czasu powstania każdego bloku bez potrzeby ingerencji ze strony osób trzecich, co pozwoliło blockchainowi działać w zdecentralizowanym systemie peer-to-peer.
Ale czym tak naprawdę jest Blockchain?
Blockchain to technologia rozproszonych ksiąg, która pozwala na przechowywanie i sprawdzanie informacji w niej zawartych. To w zasadzie połączone kryptograficznie rekordy danych, które raz zapisane nie mogą być w żaden sposób edytowane ani usunięte.
Technologia ta znana jest ze swojej zdolności do utrzymania bezpieczeństwa przechowywanych danych oraz z faktu, że działa w zdecentralizowanym systemie peer-to-peer.
Przeglądając inne artykuły napisane na ten temat, stwierdziliśmy, że ich autorzy zatrzymują się na tej definicji blockchaina, tak naprawdę nie wyjaśniając jej dalej.
Ale osobom nie znającym się na technologii lub po prostu początkującym traderom może być trudno faktycznie zrozumieć, co te skomplikowane zdania oznaczają w praktyce.
Co zatem oznacza, że technologia blockchain to sieć rozproszonych ksiąg? Czy blockchain wygląda tak, jak zwykle jest przedstawiany?
Cóż…nie do końca.
Jak więc naprawdę wygląda Blockchain?
Prawdziwy przykład Blockchain’a
Aby lepiej zrozumieć, czym jest blockchain, musimy zobaczyć jego prawdziwą formę. Tak więc, zanim przejdziemy do dalszego wyjaśniania jego elementów, nazwy, przechowywanych danych i zastosowań blockchain’a, zobaczmy prawdziwy przykład tej technologii.
I nie, nie są to kwadratowe połączone ze sobą bloczki.
Oto prawdziwy przykład tego, jak mogą wyglądać dane przechowywane w blockchain’ie
Jest to w zasadzie ciąg liczb i liter, co nie jest aż tak interesujące, wiemy. Ale tak właśnie wygląda blockchain.
A teraz, gdy mamy już przedstawiony rzeczywisty przykład i wiemy, czym właściwie jest blockchain – ciągiem liczb i liter, zagłębmy się w bardziej przyjazne dla początkujących wyjaśnienie elementów blockchaina i sposobu jego działania.
Elementy blockchaina – co składa się na technologię blockchain?
Przejdziemy przez elementy blockchaina w sposób obrazowy, aby pomóc w wizualizacji całości.
Wiemy już, że technologia blockchain rejestruje i przechowuje dane, tak jak robią to księgi rachunkowe.
Ale aby faktycznie zwizualizować, jak działa blockchain, najlepiej będzie przedstawić go w formie łańcucha. A więc wyobraź sobie zwykły łańcuch, którego ogniwa są połączone w jedną, spójną całość.
Blockchain jak sama nazwa wskazuje jest łańcuchem bloków, które są połączone ze sobą i tworzą pewien rodzaj łańcucha. Każdy blok blockchaina ma ograniczoną ilość danych, które mogą być na nim zarejestrowane, a gdy ten limit zostanie osiągnięty, dany blok jest pełen i tworzony jest nowy.
Zatem, każdy blok blockchain’a składa się z zarejestrowanych na nim informacji i hash’a.
Hash to matematyczny kod, który jest podsumowaniem poprzedniego bloku, z którym jest połączony. Skoro każdy blok odnosi się do poprzedniego, a kolejny do jeszcze jednego, wszystkie bloki tworzą swego rodzaju łańcuch.
Co to znaczy, że blockchain jest zdecentralizowany i rozproszony?
Wróćmy do tego, co powiedzieliśmy wcześniej – „blockchain jest technologią rozproszonych ksiąg”.
Ponieważ blockchain działa w systemie zdecentralizowanym, oznacza to, że nie ma kontrolującej strony, podmiotu lub osoby stojącej na szczycie blockchain’a, takiej, która podejmuje decyzje, pociągaja za sznurki lub ma dostęp do konkretnych danych.
Zamiast tego, wszyscy użytkownicy mają taki sam dostęp do danych zarejestrowanych na technologii blockchain. Nie ma ryzyka, że jedna, kontrolująca strona uzyska dostęp do więcej niż połowy danych przechowywanych na blockchainie, aby nimi manipulować, a także istnieje niewielkie lub żadne ryzyko, że ktokolwiek będzie w stanie zhakować blockchain, dlatego że nie ma jednego centralnego miejsca przechowywania jego danych.
W jaki sposób Blockchain jest zabezpieczony przed zmianami zarejestrowanych na nim danych?
Oprócz tego, że księgi blockchain’a są rozproszone, każdy blok zawiera zarejestrowane na nim dane oraz podsumowanie poprzedniego bloku – hash. Dzięki takim połączeniom możemy być pewni, że dane przechowywane w blockchainie nie zostały zmienione.
Dlaczego?
Ponieważ jeśli edytowalibyśmy jeden fragment danych w bloku, jego hash musiałby się zmienić, wpływając na następny blok, i następny, a potem następny.
Oznaczałoby to również, że wszyscy użytkownicy obsługujący sieć blockchain – tak, są takie osoby – (górnicy blockchain’a) – musieliby zaakceptować zmiany wprowadzone w edytowanym bloku. Jeśli tego nie zrobią, zmiany zostają odrzucone.
Ciekawostka: jeśli dojdzie do sytuacji, w której 30% górników blockchaina jest za zmianami, ale pozostałe 70% nie jest, to spotykamy się z sytuacją zwaną FORK sieci, czyli najprościej mówiąc, gdy blockchain rozpada się na dwa łańcuchy. Ale to już temat na później! Wróćmy teraz do podstaw blockchaina.
Górnicy blockchain’a to ludzie, którzy dzielą się mocą obliczeniową swoich komputerów, kart graficznych itp. w celu rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych, aby wspierać sieć blockchain, zabezpieczać ją i zatwierdzać transakcje.
Gdy jeden problem matematyczny zostanie rozwiązany, górnik, który udostępnił w tym celu swój komputer lub inne urządzenie, otrzymuje nagrodę, np. dla górników blockchain’u Bitcoin’a jest to niewielka część BTC.
Przykłady branż, które wykorzystują technologię Blockchain
Ze względu na popularność Bitcoin’a, wiele osób uważa, że kryptowaluty to jedyna przestrzeń, w której wykorzystany jest blockchain.
Jednak technologia blockchain jest niezwykle przemyślana i co najważniejsze – pozwala na rejestrowanie danych w sposób zaszyfrowany kryptograficznie, więc jak mogłaby być wykorzystywana tylko w jednej dziedzinie?
Wiele branż korzysta z technologii blockchain, między innymi branża finansowa, specjaliści medyczni, pracownicy branży metali szlachetnych, osoby pracujące z dziełami sztuki, branża nieruchomości i wiele wiele innych.
Blockchain wykorzystywany jest do przechowywania danych medycznych, rejestracji transakcji, ochrony tożsamości, smart kontraktów i tak dalej.
Przykłady zastosowań blockchain’a są naprawdę nieskończone, co tylko potwierdza jego skuteczność i przydatność.
Zaraz, więc to faktycznie takie proste?
Chcemy zaznaczyć, że ten artykuł jest dedykowany osobom początkującym, próbującym zrozumieć istotę tego, czym jest blockchain.
Cała technologia jest dość skomplikowana, obejmująca zaawansowane problemy matematyczne, komputerowe, technologiczne, informatyczne i kryptograficzne.
Tylko osoby naprawdę uzdolnione matematycznie lub w innej bliskiej dziedzinie będą w stanie w pełni zrozumieć, czym naprawdę jest blockchain i zagłębić się w jego skomplikowaną naturę.
Jednak jeśli chcemy korzystać z kryptowalut warto jest poznać choćby uproszczone wyjaśnienie tego jak działa blockchain i jak się go wykorzystuje.