Przejdź do treści

Kopanie Bitcoina: co to jest? Czyli wszystko o miningu

kopanie Bitcoina co to jest

Mining, czyli kopanie Bitcoina polega na rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych przez specjalne komputery, zwane koparkami. Obliczenia przy miningu Bitcoin’a wykonywane są w systemie Proof of Work (POW).

Rezultatem miningu jest wydobycie nowych jednostek Bitcoin’a i utworzenie nowych bloków w jego sieci.

Wstęp do miningu

Mining to po prostu sięgnięcie po kilof, udanie się do kopalni i uderzanie w ścianę, aż znajdziemy Bitcoin’a, prawda? ⛏️

Cóż.

Nie do końca.

Najważniejsze informacje

💡 Mining BTC polega na wydobywaniu nowych jednostek Bitcoina poprzez rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych.

💡 Nazwa „mining” czy też po polsku, wydobywanie, górnictwo, nie ma nic wspólnego z kopalnią lub górnikami.

💡 Proces miningu ma kluczowe znaczenie dla istnienia sieci Bitcoina, jej bezpieczeństwa i właściwego utrzymania. Bez miningu sieć Bitcoina mogłaby równie dobrze nie istnieć.

💡 Obliczenia matematyczne w miningu stanowią POW = Proof of Work. POW zapewnia poprawność operacji w sieci. Na przykład zapewnia, że nie można dwukrotnie wydać tych samych aktywów (cofnąć transakcji) lub dodać więcej aktywów do swojego adresu niż faktycznie posiadamy.

Kopanie Bitcoina: co to jest?

Kopanie Bitcoina polega na rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych przez specjalne komputery, zwane koparkami, a obliczenia wykonywane są w systemie Proof of Work (POW).

Efektem miningu jest wydobycie nowych jednostek Bitcoina i utworzenie nowych bloków w sieci blockchain.

Sieć Bitcoina zbudowana jest właśnie na blockchainie, który, w dużym uproszczeniu, jest połączoną księgą bloków zawierającą dane i podsumowanie poprzedniego bloku, dzięki czemu praktycznie niemożliwe jest manipulowanie zawartymi w nim danymi.

PS: jeśli zrozumienie blockchaina nadal wydaje Ci się nieosiągalne, przeczytaj nasz dedykowany artykuł wyjaśniający czym jest blockchain w prosty sposób i pokazujący prawdziwe przykłady tej technologii. 👀

Kim są górnicy i jak kopią kryptowaluty?

Górnicy to osoby i firmy, które zajmują się miningiem Bitcoina.

W wielkim skrócie: ich praca polega na ciągłym poszukiwaniu rozwiązania funkcji haszującej (SHA256).

Funkcja SHA256 (hashująca) – jest w zasadzie podpisem tekstowym, który jest prawie całkowicie unikalny i dokładnie 256-bitowy. SHA to skrót od Secure Hash Algorithms, który został zaprojektowany przez NSA (United States National Security Agency) i po raz pierwszy opublikowany w 2001 roku. SHA-256 jest częścią rodziny sześciu funkcji skrótu SHA-2 i jest obliczany przy użyciu ośmiu 32-bitowych słów.

Rozwiązanie – hash – jest bardzo trudne do znalezienia, jednak po jego znalezieniu sprawdzenie, czy jest poprawne, jest już bułką z masłem.

Górnicy rywalizują ze sobą o to, kto pierwszy dotrze do mety i znajdzie rozwiązanie danego problemu. 🏎️

Dlaczego?

Ponieważ ten, kto zrobi to pierwszy, otrzymuje nagrodę. A nagrodą jest określona ilość BTC i procent z późniejszych opłat transakcyjnych w sieci. 🏆

Jednak samo rozwiązanie problemu nie wystarczy, by zgarnąć nagrodę.

Górnik, który znalazł hash i go rozwiązał, musi przedstawić go innym węzłom. Dopiero gdy inne węzły sprawdzą i zatwierdzą rozwiązanie, można utworzyć nowy blok i odebrać nagrodę.

Sam proces weryfikacji rozwiązanego hasha przez inne węzły brzmi okropnie czasochłonnie, a w rzeczywistości jest dość szybki.

Od zwykłych komputerów, przez karty graficzne, aż do koparek

Teoretycznie każdy może kopać BTC.

W praktyce mining urósł do tak znaczących rozmiarów, że zajmują się nim głównie dedykowane firmy.

Na początku wszystkim, czego potrzebowałeś, aby włączyć się w mining, był zwykły komputer.

Jednak obecnie zwykłe komputery nie mają wystarczającej mocy obliczeniowej, aby wykonać wymagane obliczenia. Oczywiście można próbować wydobywać Bitcoiny za pomocą własnego komputera, ale jest to bezcelowe, biorąc pod uwagę komputery i maszyny, którymi dysponują duże firmy miningowe.

Z biegiem czasu, zwykłe komputery przestały wystarczać. Wówczas na ratunek przyszły karty graficzne.

Obecnie, doszliśmy do momentu, w którym specjalne koparki są tworzone wyłącznie na potrzeby procesu miningu.

Koparka miningowa to w zasadzie zestaw wielu kart graficznych specjalnego rodzaju, pracujących na układach ASIC (Application-Specific Integrated Circuit).

Koparki ASIC są bardzo wydajne i świetnie radzą sobie z rozwiązywaniem funkcji hashujących. Ale poza rozwiązywaniem problemów związanych z miningiem, nie są one tak naprawdę przydatne w żaden inny sposób.

Zdjęcie przykładowej koparki do miningu

źródło

Wielki biznes

To prowadzi nas do wniosku, że mining ewoluował i stał się ogromnym biznesem.

Istnieją firmy z wielkimi halami produkcyjnymi, dużą liczbą pracowników i całkiem sporą maszynerią. Ich personel sprawdza maszyny, usuwa wszelkie możliwe usterki i upewnia się, że wszystko działa płynnie.

Zdjęcie przykładowej firmy miningowej

źródło

Same maszyny to dość duża inwestycja finansowa.

Ale oprócz maszyn i kosztów związanych z personelem, musimy również wziąć pod uwagę wynajem lub zakup odpowiedniego miejsca, w którym mogą pracować nasi ludzie i maszyny. Do wszystkiego trzeba też doliczyć niemałe koszty energii elektrycznej.

Pojedynczy górnik ze zwykłym komputerem nie ma obecnie szans z dużymi firmami miningowymi.

Jedyną sensowną opcją jest wspomaganie dużych firm swoim sprzętem.

Górnik z prawdziwą koparką może dzielić się mocą obliczeniową swojego urządzenia z firmami miningowymi i zarabiać. Nagroda jest wówczas proporcjonalna do mocy obliczeniowej, którą dany górnik udostępnia.

Trudność wydobycia Bitcoina, czyli czym jest mining difficulty

Musimy również wspomnieć o terminie trudności wydobycia Bitcoina, czyli mining difficulty.

Trudność wydobycia Bitcoina to trudność problemu, dla którego musisz znaleźć rozwiązanie, aby wydobyć nowe Bitcoiny.

Trudność wydobycia jest z góry ustalona i zmienia się w określonym czasie, zwykle co 2016 utworzonych bloków, czyli mniej więcej co dwa tygodnie.

Pomaga ona utrzymać 10-minutowy okres, w którym wydobywany jest każdy nowy blok. Czyli, w zasadzie jest to ponowne obliczenie lub ponowna ocena poziomu trudności miningu.

W jaki sposób jest ona obliczana?

Już mówimy.

Trudność jest obliczana na podstawie zbiorowej mocy obliczeniowej całej sieci górników. Jeśli moc obliczeniowa rośnie, to znaczy więcej osób podłącza swoje komputery lub maszyny do miningu, a górnicy są w stanie wydobywać nowe bloki szybciej niż wspomniany przez nas 10-minutowy okres. W takim przypadku poziom trudności wydobycia jest zwiększany, aby utrzymać stały 10-minutowy interwał miningu.

Natomiast, jeśli zbiorowa moc obliczeniowa spadnie — co oznacza, że górnicy odłączają swoje maszyny lub komputery od miningu, trudność zostaje obniżona.

Wyższy poziom trudności oznacza również więcej maszyn i koparek potrzebnych dużym firmom do znalezienia rozwiązania funkcji hash.

Ogólnie rzecz biorąc, trudność wydobycia ma na celu uczynienie procesu wydobycia stabilnym i stałym.

Jak wyższy poziom trudności miningu może wpłynąć na cenę BTC?

Trudność miningu może być również jednym z czynników wpływających na cenę BTC.

W jaki sposób?

Im wyższy poziom trudności, tym więcej maszyn potrzeba do jego wydobycia, tym wyższe koszty związane z miningiem, co może prowadzić do potrzeby posiadania bardziej zaawansowanych maszyn i większej ilości zasobów, aby pozostać konkurencyjnym.

A im wyższe koszty ponoszą górnicy, tym mniej prawdopodobne jest, że będą sprzedawać swoje BTC po niskich cenach. Przypominamy, że górnicy otrzymują jednostki BTC w ramach nagrody za mining.

W dłuższej perspektywie taka sytuacja może spowodować wzrost ceny BTC.

Ale jak zawsze musimy pamiętać, że istnieje wiele innych czynników, które wpływają na cenę BTC.

Tworzenie nowych bloków + więcej o nagrodach

Wszystko to może sprawić, że pomyślisz, że mining jest w zasadzie nielogiczny. Wydaje się to kosztowne i niekorzystne dla górników.

Ale.

Górnicy wciąż podłączają coraz więcej maszyn i komputerów, aby dołączyć do procesu miningu. A to ze względu na nagrody, o których krótko wspomnieliśmy.

Nagrody dla górników składają się z:

  • odznaczonookreślonej kwoty BTC za każdy utworzony nowy blok
  • odznaczonoprocentu z opłat transakcyjne wykonanych w sieci.

Warto podkreślić, że nagrody dla górników nie pochodzą z BTC znajdujących się już w obiegu, ale z nowo wydobytych jednostek.

Nagroda za mining nowego bloku w sieci BTC wynosi obecnie 6,25 BTC. Tak więc, co 10 minut, gdy tworzony jest nowy blok, do sieci dołącza nowe 6,25 BTC.

To, na co należy również zwrócić uwagę w temacie nagród za mining, to tak długo wyczekiwany halving.

Trochę o halvingu

Halving to wydarzenie, w którym nagroda za wydobycie nowych BTC jest zmniejszana o połowę. Wydarzenie to zostało zakodowane w sieci i ma miejsce dokładnie co 210 000 wydobytych bloków, co zajmuje około 4 lat.

Kolejny halving będzie miał miejsce na przełomie kwietnia i maja 2024 r., kiedy to nagroda dla górników zostanie obniżona z 6,25 do 3,125 BTC za każdy nowo wydobyty blok.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat halvingu, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat. W końcu mining i halving najlepiej czytać w pakiecie. 😉

Końcowe przemyślenia: czy mining będzie nadal opłacalny?

Być może zastanawiasz się teraz, czy wydobywanie Bitcoinów będzie opłacalne w miarę upływu czasu, kiedy nagroda za mining będzie coraz to mniejsza.

A już zwłaszcza po ostatnim wydarzeniu halvingu, które nastąpi, gdy ilość BTC w obiegu osiągnie ustalone 21 milionów i po prostu nie będzie już wtedy żadnej nagrody dla górników. Zakłada się, że osiągnięcie 21 milionów wyemitowanych BTC nastąpi około 2140 roku.

W teorii, do tego czasu Bitcoin powinien być już powszechnie używany, co oznacza, że górnicy nadal będą mieli na celu wspieranie tej sieci, aby uzyskać procent z  opłat, które otrzymują z transakcji.

Tak więc, pomimo faktu, że nie będzie nagrody w postaci BTC, bo nie będzie nowych jednostek do wydobycia, górnicy nadal mogą dużo zarobić dzięki opłatom transakcyjnym.

🔗 Przydatny link

Jak zazwyczaj, zakończymy ten artykuł czymś przydatnym.
https://mempool.space — tutaj sprawdzisz wszystkie informacje na temat sieci Bitcoin, w tym ilość niepotwierdzonych transakcji, aktualne opłaty za transakcje o różnych priorytetach, czy poziom trudności miningu.