Kryptowaluty – Przewodnik Dla Początkujących
Kryptowaluty – co to
Kryptowaluty to mówiąc najprościej waluty cyfrowe, które istnieją całkowicie online, nie posiadając formy fizycznej. Działają one na zasadzie decentralizacji i są oparte na technologii blockchain.
Sama nazwa – kryptowaluty – nie wzięła się znikąd, bowiem reprezentuje ona technologie szyfrowania stosowane w krypto.
Kryptowaluty są zabezpieczone systemami kryptograficznymi, co oznacza, że każda wykonana transakcja jest zaszyfrowana, bezpieczna i wolna od jakiejkolwiek ingerencji ze strony osób trzecich.
Działając w oparciu o system open source, kryptowaluty są dostępne dla każdego, stanowiąc alternatywę dla współczesnych systemów finansowych i bankowych.
Zdecentralizowany system
System na którym opierają się kryptowaluty jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie jest on kontrolowany przez żaden rząd, podmiot ani instytucję finansową.
Zatem, zdecentralizowany system peer-to-peer (dosłownie „osoba do osoby”) pozwala każdemu wysyłać i otrzymywać płatności bez ingerencji jakiegokolwiek dodatkowego podmiotu.
Blockchain
Technologia blockchain, na której opierają się kryptowaluty, rejestruje każdą transakcję dokonaną przy użyciu kryptowalut i zapisuje, ile kryptowalut należy do danego adresu.
Adresy te są jednak całkowicie anonimowe. Oznacza to, że możemy sprawdzić, ile kryptowalut jest przypisanych do danego adresu, ale nie dowiemy się kim jest jego właściciel.
Zastosowanie kryptowalut
Kryptowaluty stanowią alternatywę dla walut fiat i zostały wprowadzone, aby służyć jako dodatkowa opcja zamiast powszechnie stosowanych systemów finansowych i bankowych. Dodatkowa zdecentralizowana opcja daje jej użytkownikom wiele możliwości.
Warto również wspomnieć, że sama technologia blockchain, na której opierają się kryptowaluty, jest wykorzystywana nie tylko w tym obszarze, ale także w wielu innych dziedzinach, takich jak aplikacje wykorzystywane w zarządzaniu tożsamością, smart kontrakt (cyfrowe umowy), cyfrowe głosowanie i inne.
Jeśli planujesz rozpocząć swoją podróż z kryptowalutami i chcesz dowiedzieć się jak zdecentralizowany system walutowy działa naprawdę, czytaj dalej, aby uzyskać całą potrzebną podstawową wiedzę o krypto.
Kilka faktów o kryptowalutach
- Pierwszą kryptowalutą, jaką kiedykolwiek stworzono, był Bitcoin
- Wszystkie kryptowaluty istnieją wirtualnie, nie mając formy fizycznej
- Na dzień dzisiejszy mamy ponad 19 000 kryptowalut – (25/05/2022), źródło: https://coinmarketcap.com/)
- Kryptowaluty działają w systemie open source; są dostępne dla każdego
- Kryptowaluty nie są kontrolowane przez żaden podmiot, rząd ani kraj
- W krypto nie ma ograniczeń jeśli chodzi o transakcje – w ciągu kilku minut możesz przelać dowolną kwotę do dowolnego miejsca na świecie
- Tylko my mamy dostęp do naszych środków przechowywanych w krypto portfelach, co oznacza, że nie ma możliwości ich zajęcia przez firmy windykacyjne czy rząd
- Transakcji dokonanej przy użyciu kryptowalut nie można zmienić, przerobić ani anulować po jej sfinalizowaniu na technologii blockchain
Kryptowaluty – jak to naprawdę działa
Ustaliliśmy już, że kryptowaluty istnieją wyłącznie w formie cyfrowej, a więc nie mają formy fizycznej. Ta część może wydawać się najbardziej myląca, ponieważ od pokoleń kojarzymy pieniądze z fizycznymi monetami lub banknotami w formie papierowej.
Dlatego może być trudno sobie wyobrazić, jak kryptowaluty mogą funkcjonować nie będąc namacalne. Nie możemy ich dotknąć, a jednak mogą mieć ogromną wartość.
Wszystko sprowadza się do technologii blockchain, na której opierają się kryptowaluty. Aby zrozumieć, jak działają kryptowaluty, musimy zrozumieć blockchain.
Technologia blockchain
Blockchain to technologia rozproszonego rejestru wykorzystywana do kontrolowania i rejestrowania praktycznie wszystkiego, co się w niej znajduje.
Aby zobrazować, czym tak naprawdę jest blockchain, wyobraźmy sobie zwykły łańcuch. Każdy element łańcucha lub jego ogniwo reprezentuje ogniwo technologii blockchain, które rejestruje i przechowuje dane. Blockchain jest zatem zbiorem oczek łancucha zawierających zarejestrowane informacje.
Nowe dane są rejestrowane i przechowywane na nowym ogniwie/oczku dołączonym do całego łańcucha. Natomiast każdy blok/ogniwo łańcucha przechowuje dane i hash (podsumowanie poprzedniego bloku), co wspólnie tworzy połączony, zaszyfrowany kryptograficznie łańcuch bloków.
Ze względu na rozproszony rejestr, po zapisaniu części danych w dowolnym oczku łańcuchu blockchain’a, zapisanych danych nie można edytować, anulować ani w żaden sposób zmienić.
Należy pamiętać, że blockchain jest wykorzystywany nie tylko w kryptowalutach, ale także w wielu innych branżach i dziedzinach, np. do prowadzenia dokumentacji w medycynie.
System peer-to-peer
System peer-to-peer, w którym działają kryptowaluty, to sieć komputerowa, która umożliwia użytkownikom współdzielenie jej zasobów, mocy obliczeniowej i przechowywania danych bez konieczności angażowania jakiejkolwiek strony trzeciej lub polegania na dedykowanym serwerze centralnym.
W systemie peer-to-peer każda strona jest równa, co oznacza, że każdy może rozpocząć dowolną sesję lub komunikację, ponosząc taką samą odpowiedzialność.
Kryptowaluty są więc łatwo dostępne dla każdego, kto chce zacząć z nich korzystać, inwestować lub handlować, a to wszystko bez udziału osób trzecich czy jakichkolwiek podmiotów, rządów czy banków.
Dlaczego wprowadzono kryptowaluty?
Kryptowaluty zostały wprowadzone, aby ułatwić dokonywanie transakcji finansowych poprzez wykluczenie z tego procesu rządów, banków, instytucji finansowych i wszelkich podmiotów trzecich.
Stworzenie zdecentralizowanego systemu finansowego stanowi alternatywę dla powszechnie stosowanego systemu, w którym do zawierania i otrzymywania transakcji wykorzystywane są banki i inne podmioty.
Jak już wspomniano, transakcje kryptowalutowe można przeprowadzać bez ograniczeń, co oznacza, że w ciągu kilku minut można przelać dowolną kwotę do dowolnego miejsca na świecie. W przeciwieństwie do zwykłego przelewu bankowego, który musiałby zostać wykonany z, dajmy na to, USA do Chin, byłby to o wiele bardziej skomplikowany proces, który wymagałby poświęcenia znacznie większej ilości czasu i zaangażowania większej liczby osób.
Co więcej, dostęp do Twoich środków kryptowalutowych przechowywanych w specjalnym portfelu należy wyłącznie do Ciebie. Twoje środki będą zatem zaszyfrowane i bezpieczne od osób trzecich, w tym firm windykacyjnych.
Handlowcy, inwestorzy, przedsiębiorcy, i każdy inny człowiek ma teraz alternatywę, z której może korzystać zamiast tradycyjnej bankowości. Świat się zmienia i staje się coraz bardziej cyfrowy, podobnie jak system finansowy.
Bitcoin – historia
Pierwszą kryptowalutą, jaka kiedykolwiek powstała, był Bitcoin, który powstał w wyniku wielkiej recesji w 2008 r. oraz rosnącego zwątpienia i braku zaufania do scentralizowanych instytucji finansowych.
Bitcoin został stworzony anonimowo przez Satoshi Nakamoto i po raz pierwszy wydobyto go 3 stycznia 2009 roku. Pierwsza transakcja miała miejsce około siedmiu dni później.
Minęło sporo czasu, zanim Bitcoin zyskał na wartości i zaczął być wykorzystywany gospodarczo. W końcu jednak nabrał rozpędu, czego efekty wszyscy widzimy teraz, z All Time High wartości Bitcoina na poziomie 66 974,77 dolarów osiągniętym 20 października 2021 roku. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_bitcoin.
Bitcoin stał się następnie inspiracją do stworzenia tysięcy altcoinów (alternatywnych monet kryptowalutowych), handlu kryptowalutami, inwestowania czy wykorzystywania kryptowalut jako środka płatniczego. Bitcoin, razem z innymi kryptowalutami, służy jako alternatywa dla scentralizowanego systemu finansowego, który znamy i z którego na co dzień korzystamy.
Transakcje kryptowalutowe mogą być zawierane bezpośrednio między zainteresowanymi stronami, bez konieczności angażowania banku, rządu czy jakiegokolwiek innego podmiotu, co stanowiło główny powód ich powstania.
Kryptowaluty – jak zacząć – uproszczony poradnik
- Postaraj się zrozumieć kryptowaluty – czytaj i szukaj informacji na temat krypto
- Oceń swoją sytuację
- Ustal kwotę, którą możesz zainwestować w kryptowaluty (nie więcej niż możesz sobie pozwolić stracić)
- Obserwuj wykresy i zmienności w krypto
- Ustal dwa podstawowe cele na:
o Moment sprzedaży – np. ustal konkretną cenę, po której chcesz sprzedać BTC, może to być punkt 100 000 USD i gdy go osiągnie, konsekwentnie sprzedajesz go zgodnie z wcześniej ustalonymi celami
o Ilość określonej kryptowaluty, którą chcesz posiadać i do której będziesz dążyć
- Zdecyduj, z jakiej platformy krypto chcesz korzystać
- Utwórz swoje konto
- Zacznij działać!
Ważne! Jeśli nie jesteś lub nie planujesz być traderem i chcesz kupić kryptowalutę w celu jej długoterminowego przechowywania, upewnij się, że przechowujesz swoją walutę cyfrową w portfelu, do którego posiadasz prywatny klucz. W takiej sytuacji niewskazane jest przechowywać kryptowaluty na scentralizowanej giełdzie.
Co można kupić za kryptowaluty?
Chociaż kryptowaluty nie są jeszcze tak powszechnie używane jako środek płatniczy, coraz więcej przedsiębiorstw akceptuje je w zamian za oferowane przez siebie produkty i usługi.
Salwador był pierwszym krajem, który faktycznie uznał Bitcoin za oficjalny i legalny środek płatniczy, pozwalając ludziom na używanie go do kupna towarów i usług zamiast zwykłej gotówki.
Przykłady kilku większych firm akceptujących kryptowaluty/Bitcoin’a:
- Microsoft – zaakceptował kryptowaluty jako metodę płatności już w grudniu 2014 r.
- PayPal – dodał kryptowaluty we wrześniu 2014 r. i niedawno dodał opcję „Crypto Cashout” – możliwości wypłat w krypto dla swoich użytkowników
- Etsy – umożliwia sprzedawcom na swojej platformie przyjmowanie płatności w kryptowalutach
- Starbucks – umożliwia dodanie Bitcoin’a do aplikacji Starbucks App i płacenie za jego pomocą
- Twitch – który jest własnością Amazon, umożliwia płacenie za pomocą różnych kryptowalut, nie tylko Bitcoin, ale także Ether, BUSD, PAX i innych.
Źródło: https://www.gobankingrates.com/money/business/10-major-companies-that-accept-bitcoin/.
Czy kryptowaluty są legalne
Ponieważ kryptowaluty są wciąż nową ideą i bardzo szybko się rozwijają, znalezienie krótkiej odpowiedzi na to pytanie może być trudne.
Wiele krajów, takich jak Stany Zjednoczone czy Kanada, nie uznaje kryptowalut za legalny środek płatniczy. Nie musi to jednak oznaczać, że handlowanie kryptowalutami lub używanie kryptowalut jako formy płatności online lub w sklepach, które na to pozwalają, nie jest legalne.
Legalny środek płatniczy oznacza wszystko, co zgodnie z prawem jest uznawane za odpowiedni środek płatniczy do regulowania długów lub innych zobowiązań finansowych, w tym kar pieniężnych. W większości przypadków prawnym środkiem płatniczym jest waluta krajowa.
Większość krajów rozwiniętych, takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania, czy kraje Unii Europejskiej, zezwala swoim obywatelom na kupowanie, używanie, handel, wymianę i inwestowanie w kryptowaluty.
Ponieważ kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i są obecnie szeroko stosowane, każdy kraj stara się znaleźć swój sposób na uregulowanie korzystania z kryptowalut, jeśli chodzi o handel, traktowanie jej jako prawnego środka płatniczego lub używanie jej jako środka płatniczego.
W większości przypadków korzystanie z kryptowalut nie jest nielegalne. Rządy poszczególnych krajów zazwyczaj jedynie ostrzegają o ryzyku związanym z handlem, inwestowaniem i używaniem kryptowalut.
Mimo to, kilka krajów zakazało używania kryptowalut, są to np. Chiny, Egipt, Irak, Maroko, Nepal, Katar czy Tunezja.
Kryptowaluty – przewidywania na przyszłość
Uważamy, że stan, w którym obecnie znajdują się kryptowaluty przypomina etap, na którym znajdował się Internet w latach 90. Wiele osób uważało, że Internet nie przetrwa, że jest czymś zbyt zaawansowanym, zbyt skomplikowanym, by używać go na co dzień.
Kto by pomyślał, że całkowicie wyeliminujemy papierowe gazety i całkowicie przejdziemy na cyfrowe systemy informacyjne, które znamy obecnie.
A co z pocztą elektroniczną? Przypomnij sobie, kiedy ostatnio wysłałeś list zamiast maila.
Internet wydawał się przerażający i zbyt skomplikowany w użyciu, ale z czasem ludzie się do niego przekonali i zaczęli go powoli używać, aż do momentu, w którym nie wyobrażamy sobie bez niego życia.
Z kryptowalutami najprawdopodobniej będzie tak samo. Ludzie w końcu do nich przywykną, im więcej będą o nich słyszeć i im więcej będą ich używać. Prywatne klucze, technologia blockchain, waluta bez fizycznej formy, transakcje bez ingerencji osób trzecich – to wszystko będzie normalne.
Możemy też założyć, że kryptowaluty będą kolejnym naturalnym poziomem ewolucji w finansach, tak jak karty zastąpiły płacenie gotówką, a płacenie telefonem lub smart watch’em zastąpiło płacenie kartą.
Najlepszym przykładem ewolucji kryptowalut jest sam Bitcoin. Ta najbardziej znana kryptowaluta stała się już popularna na całym świecie i jest akceptowana jako forma płatności w wielu sklepach i przedsiębiorstwach.
Niektóre kraje rozważają uznanie Bitcoina jako oficjalnej formy płatności, a niektóre już to zrobiły, jak na przykład Salwador.
Możemy bezpiecznie założyć, że nie wszystkie kryptowaluty zostaną z nami na zawsze, ale te, które przetrwają, z pewnością pomogą zrewolucjonizować tradycyjny świat finansów, rządzony przez bankowość oraz scentralizowany i ocenzurowany system znamy nam teraz.